#MaaleAppi talgud

Oleme aastaid võõrustanud Alt-Lauri mahetalu vabatahtlike laagrites välismaalasi üle terve maailma. Laagrilised on tavaliselt huvitatud erinevate inimestega kohtumisest ja koostegemisest, mahemajanduse õppimisest ja Eestist. Neist on abi olnud põllutöödel ja meie poolt saavad nad peavarju, kõhutäidet ning vaba aja programmi Lõuna-Eesti ja kohalikku kultuuriga tutvumiseks. See aasta on aga läinud pisut teisiti. Maailma lennutransport suures osas seisab koroonaviiruse tõttu ja riikide piirid on suletud. 

Õnneks jäi meile silma selline tänuväärne algatus nagu #maaleappi. Algatuse eesmärk on toidujulgeoleku tagamine ajal, mil põllumajanduses on töötajate puudus, kuid paljudel inimestel jällegi aega üle ning soov linnast ja korteritest välja saada.

Täitsime sooviavalduse talus vabatahtlike kaasamiseks ja õige pea sai algatuse eestvedaja Evelyn Seppaga paika pandud, et 9.-10. mai toimuvad talgud.

Esimene päikesepaisteline talgupäev algas kogunemisega kella kümneks. Kohale tuli 9 rõõmsat talgulist. Pakkusime neile hommikusööki, saime kõik omavahel tuttavaks ja näitasime talu. 

Seejärel tutvustasime pakilisemaid talutöid ja iga talguline sai valida endale meelepärase. Vabatahtlikud olid väga usinad ning päeva jooksul sai tehtud rohimis-, külvamis- ja istutustöid. Oma pere jõududega oleksime seda teinud märksa kauem. Nälga ükski vabatahtlik kannatama ei pidanud: lõunaks pakkusime kosutavat talgusuppi ja kooki ning päev lõppes toeka õhtusöögiga otse grillilt. Lisaks jäädi veel saunamõnusid nautima ning ka pererahvaga mahejutte rääkima. 

Teisel päeval oli ka emadepäev. Siiski liitus talgutega kaks entusiastlikku vabatahtlikku. Ilm oli mõnus ja linnulaul kaunis. Üheskoos panime mulda veel mõned seemned ja täiendasime sel aastal ehitatud “tõugutunnelit”.

Meie rõõmuks ja positiivse üllatusena avaldasid vabatahtlikud talgulised soovi, et seda sorti üritused võiksid toimuda regulaarselt – ka siis kui ei ole eriolukord. Uurisime lähemalt, miks nii. Vastused räägivad enda eest:

– Mõnus on olla maal ja tegutseda värskes õhus
– Koos on tore ja vajalik üksteise aitamise rõõmu kogeda, nagu ikka vanasti tehtud on. See ongi inimeseks olemise loomulik osa!
– Võimalus näha inimesi, kellest sõltub, kui puhas on mu toit.
– Võimalus aidates tänu väljendada
– Võimalus kohtuda inimestega, kellel on sarnased väärtused, ning kuulda erinevaid elufilosoofiaid.

Talgutest kõige meeldejäävama kogemuse sai tõenäoliselt meie kõige noorem 7-aastane talguline. Ema sõnul oli eriti tore see, et poeg sai osa kõige põnevamatest maaelu seiklustest traktoril ja kasvuhoone ehitusel. “Kui laps on rahul, siis ongi märk sellest, et kõik on hästi!” sõnas ta.

Oleme siiralt tänulikud #maaleappi eestvedajale Evelynile ja vahvatele talgulistele Carolinele, Nevele, Kristale, Maiele, Küllile, Marisele, Mariannele, Evelinile ja Jaanile. Meil on hea meel, et meie talutalgutele sattusid nii toredad ja entusiastlikud vabatahtlikud, kes nautisid talutööde kogemust täiel rinnal.

Lisaks on võimalik talgutest lugeda Võrumaa Teataja artiklist

“Olen väga tänulik Teile, et olete võtnud vaevaks hoida maad ja seal kasvatatavat puhtana!” 

Talguline Külli