Vesi

Veega on meil alates talu algusaegadest kehvasti olnud. Seitsmekümnendatel tehti üks väike tiik, mis on suurema osa ajast kuiv ja salvkaev, kus headel päevadel on rõnga jagu vett. Nõukogude ajal puuriti tallu 50m sügavune puurkaev, mis jäi kuivaks. Üheksakümnendate lõpus kaevati ühe aastaga kolm salvkaevu, kuhu vett ei tulnudki. Kuigi iga kord pani erinev vitsamees kaevukoha, kuhu kindlasti oleks pidanud vesi tulema.

Continue reading “Vesi”

Söödava kuslapuu istandus

Käes aasta lõpp ja nüüd on pisut aega, et mõtteid kirja panna ja olnud aastat reflekteerida. Mis siis tehtud sai? 

Valmis on ehitatud aed mis kaitseb meie aiavilju metsloomade rüüste eest. Pooleli on veel kastmissüteemi väljaehitamine. Kastmissüsteemi valmissaamise oleme planeerinud kevadesse. Lõppeval aastal oli kõige töömahukam projekt söödava kuslapuu istanduse rajamine. Kui uuriti kuidas meil läheb, siis alati tuli jutuks ka söödav kuslapuu. Eelmisesse postitusse otsisime välja kümme fakti söödava kuslapuu kohta.

Sel korral vaatame kuidas rajasime söödava kuslapuu istanduse Alt-Lauri tallu.

Continue reading “Söödava kuslapuu istandus”

Söödav kuslapuu (Lonicera caerulea)

Nagu mustikas – aga ei. See on hoopis midagi veel paremat. See on söödav kuslapuu.

2020. aastal rajasime tallu söödava kuslapuu istanduse. Kuna tegu on Eestis vähelevinud kultuuriga, siis oleme saanud hulganisti küsimusi. Otsustasime, et paneme kirja kümme huvitavat fakti söödavast kuslapuust. Kui tekib veel küsimusi, siis võib lahkesti meile kirjutada.

Continue reading “Söödav kuslapuu (Lonicera caerulea)”

#MaaleAppi talgud

Oleme aastaid võõrustanud Alt-Lauri mahetalu vabatahtlike laagrites välismaalasi üle terve maailma. Laagrilised on tavaliselt huvitatud erinevate inimestega kohtumisest ja koostegemisest, mahemajanduse õppimisest ja Eestist. Neist on abi olnud põllutöödel ja meie poolt saavad nad peavarju, kõhutäidet ning vaba aja programmi Lõuna-Eesti ja kohalikku kultuuriga tutvumiseks. See aasta on aga läinud pisut teisiti. Maailma lennutransport suures osas seisab koroonaviiruse tõttu ja riikide piirid on suletud. 

Continue reading “#MaaleAppi talgud”

Kiletunnel / Caterpillar tunnel

Juba mõnd aega on Kaubo fantaseerinud Caterpillar tunnelist (kiletunnel). See on odav ja lihtsalt ehitatav. 

Nüüd kui Kaimol tekkis soov ka varajast köögivilja kasvatada, pakkus meie talu insener Kaubo just seda lahendust. Plaan olemas! Kaubo tegi vajalikud arvutused, Kaimo varus vastavalt materjali ning Jako valmistas maa ette.

Mida läheb vaja umbes 200 m² kiletunnel i tegemiseks?

Continue reading “Kiletunnel / Caterpillar tunnel”