Mahekoja värskendamine

Paar aastat tagasi rajasime tallu söödava kuslapuu istanduse mõttega, et saadavat saaki suuremas osas hakkame kohapeal väärindama ise. Sellel aastal jõudsime oma tegemistega mahekoja värskendamiseni, et luua toidutöötlemiseks sobivad tingimused.

Multifunktsionaalne mahekoja näol on tegemist tosin aastat tagasi endisesse küüni kujundatud aiaviljade hoidmis-, pakkimis- ja pesemisruumidega.

Aja jooksul oli värv betoonpõrandatelt ära kulnud ja käidavamatel kohtadel olid kohati isegi mõne sentimeetrised käigurajad tekkinud. Välisuksed olid ajast kui hoones asus veel küün. Niisiis hoone ja ruumid vajasid pisut värskendust.

Meie plaan oli järgmine:

  • seintesse lisada lisasoojustuseks PUR-vaht
  • põrandad remontida ja kata toiduainetööstuse sertifikaadiga EPOga
  • välja vahetada välisuksed ja külmkambri uks.
  • ladu ja töötlemis ruume ühendavale koridorile korralik põrand

Hakkame pihta!

Erinevate asjaolude koosmõjul oli hoone natuke ära vajunud. Hoone on ehitatud postvundamendile, õuepealne kalle on hoone poole ning sade ja sulavee ära juhtimine oli kehv.

Esimese asjana saigi siis hoone tõstetud tungiga tagasi oma algsele kõrgusele. Siinkohal täname Jürgenit, kellelt tungid laenatud sai.

Selleks, et tulevikus välistada maja vajumine, valasime ukse ette korraliku armeeritud betoonplaadi. Õuepealt tuleva vee juhime nüüd kogu hoone pikkuses kanalrennidega ära tiigi suunas. Väiksema betoonplaadi valasime ka tagumise ukse alla.

PUR vaht

Hoone lisasoojustusega oli asi lihtne. Voodrilaud maha, PUR-vaht vahele ja vooder uuesti peale. Kõige keerulisemaks osutus selles PUR-vahu paigaldaja leidmine. Need ettevõtted, kes kevadel veel vastasid hinnapäringutele, suve alguseks enam suuremalt osalt vastust ei saanud. Õnneks on olemas ettevõtte Aldreht. Päringule vastavad kiirelt ja vahtu paigaldav meeskond on proffesionaalne. Hea oli kohe vaadata kuidas neil töö käis.

EPO põrand

Põrand oli meil tõesti kehvas seisus, kuid Epopinna meeskond tuli ja tegi imet! Vaadake vaid neid kahte pilti:

Värvi värskendamine

Mainitud muudatused aga talu külastades kohe silma ei paistnudki. Otsustasime, et anname mahekojale värskema ilme ka väljast poolt ning värvisime maja üle.

Uksed

Lisaks paigaldasime mahekojale ülestõstetavad ja kergelt puhastatavad välisuksed. Külmakambri ukse vahetasime samuti uue korralikuma vastu välja, et energiat kokku hoida ning taas puhastamist lihtsustada.

Kõik mahekoja ruumid said ukseavadesse PVC kardinad, mis on olulised hügieeni ja temperatuuri hoidmise seisukohalt.

Ära tegime!

Mahekoja värskendamist ja söödava kuslapuu marjade töötlemisks vajalikke seadmete soetamist toetas Võrumaa Partnerluskogu väikeettevõtete arendamise meetme kaudu.