Elekter

Meie pikaajaline unistus oma päiksepargist on lõpuks teostunud! Oleme aastaid uurinud ja vaadanud, kuidas ja mida oleks tarvis päikesest elektri tegemiseks. Uurimise faasist väljumist kiirendas oluliselt eelmine aasta, kui iga kuu tegi elektri hind uue rekordi.

Asusime siis asja kallale. Mõeldes sellele, et tegu on pikaajalise investeeringuga, oli mõistlik ka seda puudutavat talu infrastruktuuri uuendada.

Maja katus

Juba algusest peale oli kindel, et päikesepaneelid paneme katusele. Katus asetseb mõnusalt edelasse – see tähendab, et püüame rohkem õhtu päikest. Katuse nurk on 45 kraadi, mis meie laiuskraadil peaks olema üsna ideaalne päikesepaneelide jaoks.

Maja katus oli juba pea 20 aastat meid edukalt loodusjõudude eest kaitsnud. Selleks, et ta veel vähemalt sama palju kestaks, oli mõistilik katust enne paneelide paigaldamist pisut värskendada. Selles osas tulid appi katusehoolduse poisid, kes võtsid katuse tööse kevadel kohe kui ilm lubas. Nad pesid survepesuritega katuse puhtaks, töötlesid katust samblatõrjeks mõeldud vahendiga ja kõige lõpuks lisasid katusele kaks kihti värvi.

Peajaotuse kilp

Aastatega oli peajaotuskilp kujunenud ohtlikuks harakapesaks, kus kõikide vajalike seadmete ja kaitsmete jaoks ei olnud enam piisavalt ruumi.

Kuna ka Elektrilevile kuuluv elektriarvesti asus meie peajaotuskilbis, siis saigi esimese asjana tehtud Elektrilevile mikrotootja taotlus, et muudetaks elektriarvesti asukohta ning saaks ülejäävat elektrit võrku tagasi anda. Nii vahetatigi elektriarvesti välja sellise vastu, mis suudab kokku lugeda nii võrgust tulevad kui ka võrku tagasi liikuvad elektrimolekulid. Kusjuures uus Elektrilevi arvesti paigaldati elektripostile, mis annab meie kilpi ruumi juurde ning annab tulevikus rohkem vabadust oma peakilbis muudatuste tegemiseks.

Uue peajaotus kilbi planeerimisel ja ehitamisel tuleb suured suured tänud öelda Siimule ettevõttest Elrato AS. Siimu abiga saime kilbi, kus on kõik vajalik olemas, ning igaks juhuks ruumi ka tuleviku arenduste jaoks.

Päiksepark

Päikesepargi planeerimise, ehitamise ja vajaliku paberimajandusega aitas meid ettevõtte Energiapada.

Kevadel saigi katusele paika 20 päikesepaneeli, võimsusega kokku 9.1 kW. Selline võimsus katab suvel ilusti ära meie talu tarbimise ja pisut jääb üle ka võrku tagasi müümiseks.

Veel paigaldati võimekas hübriidinverter, mis võimaldab päikeseenergia genereerimisel ülejääva energia salvestamist akudesse, selle hilisemat kasutamist ja ülejäägi müüki. Hübriidinverter töötab akude pealt edasi ka siis kui Elektrilevi võrgust peaks elekter kaduma.

Akusid paigaldasime esialgu 2 x 10 kWh. Ohutuse seisukohale mõeldes said valitud akud keemiga LiFePO4, mis erinevalt liitiumioonakudest (elektriautod, mobiiltelefonid jne) ei ole plahvatusohtlikud.

Automaatika

Iseenesest on inverter juba päris tark, kuid piltlikult öeldes süües kasvab isu ja tahaks veel targemat lahendust. Soovid olid tegelikult tagasihoidlikud:

  • Talve kuudel, kui päikest on vähem, laadida akusid võrgust börsi odavamatel tundidel ja tarbida akudest siis kui hind on kallim.
  • Kui võrgust elekter kaob, siis akude peal võimalikult kaua vastu pidada
  • Elektrit ei müüdaks tagasi võrku kui elektri börsihind on negatiivne

Neid soove aitab meil teostada vabavaraline tarkvara Home Assistant. Tegu on väga võimeka kodu automatiseerimise platvormiga, kus näib, et ainult kujutlusvõime võib piire seada. Suureks eeliseks on see, et HA toimetab edasi ka siis, kui interneti ühendus välismaailmaga peaks katkema.

Osaliselt just sel põhjusel sai ka põldude ning kasvuhoonete kastmine HA hoolde usaldatud. Sellest, kuidas varem kastmist juhtisime, saab lugeda siit.

Meie Home Assistanti üks elektri lehtedest

Toimiva ja nutika süsteemi loomiseks oleme päris palju ise õppinud, asjatundjatega konsulteerinud, katsetanud ja investeerinud – seda suurem on rõõm, et päikesepark on nüüdseks valmis ja toimib suurepäraselt. Meie jaoks oluline, et tootmine mahetalus saab toimida täielikult taastuvenergial ning oleme välja töötanud ja arendamas süsteeme, et energiatrbimine oleks võimalikult optimeeritud.