Käes aasta lõpp ja nüüd on pisut aega, et mõtteid kirja panna ja olnud aastat reflekteerida. Mis siis tehtud sai?
Valmis on ehitatud aed mis kaitseb meie aiavilju metsloomade rüüste eest. Pooleli on veel kastmissüteemi väljaehitamine. Kastmissüsteemi valmissaamise oleme planeerinud kevadesse. Lõppeval aastal oli kõige töömahukam projekt söödava kuslapuu istanduse rajamine. Kui uuriti kuidas meil läheb, siis alati tuli jutuks ka söödav kuslapuu. Eelmisesse postitusse otsisime välja kümme fakti söödava kuslapuu kohta.
Sel korral vaatame kuidas rajasime söödava kuslapuu istanduse Alt-Lauri tallu.
Ettevalmistus kevadel
Alustasime ettevalmistustöödega kohe kui maa oli haritud. Mõõtsime välja kümne tulevase vao asukohad. Vagude vaheks sai mõõdetud neli meetrit ja vagude otstesse jätsime üheksa meetrit ruumi, et tulevikus oleks võimalik marja koristada ka kombainiga.
Peenravaipa paigaldasime umbkaudu neli kilomeetrit. Vagude vahele sai külvatud valge ristik, et mesilasi kohale meelitada. Tulevikus on neil suur roll söödava kuslapuu tolmendamisel. Tolmendamise edukusest sõltub otseselt istanduse saagikus.
Talguteks valmistumine
Augusti keskel saabusid meile söödava kuslapuu taimed. Kokku kaheksa sorti :
Jugana, Vostrog, Aurora, Indigo Gem, Honeybee, Boreal Blizzard, Boreal Beast ja Boreal Beauty.
Miks sorte nii palju? Siin on kaks põhjust: esiteks iga sort on natuke erineva maitsega ja teiseks oluliseks märksõnaks on taaskord tolmlemine. Kuna söödav kuslapuu on risttolmleja on edukaks tolmlemiseks vajalik teise samal ajal õitseva taime olemasolu.
Kui taimed olid kohal, tekkis küsimus: kuidas saada peenravaiba sisse mittehargnevad augud? Loomulikult põletades või õigem oleks öelda sulatades. Sellel otstarbel sai hangitud gaasipõleti. Väike murekoht oli veel see, et meil vaja 10 cm diameetriga auke, kuid kõige suurem düüs, mida müüdi, oli 6 cm. Õnneks vanaraua hulgast leidsime vana vihmavee toru mille diameeter oli täpselt 10 cm.
Kui õiged tööriistad on olemas, siis on aukude tegemine kiire ja lihtne. Samas u 6400 augu tegemine võtab igal juhul aega. Oluline oli jälgida, et augud saaksid enam-vähem vao keskele ja aukude vahe jääks u 60 cm.
Kui peenravaibas olid augud olemas siis oli tarvis ka taimede istutamiseks paras auk teha. Mõtted oli mitmeid alates istutuslabidatest lõpetades metsaistutus torudega. Kõige paremaks lahenduseks sai aga sangaga vihmaveetoru.
Talgud
Istutamisel tulid meile appi sugulased, sõbrad ja tuttavad. Nende abil suutsime kahe päevaga istudada kuus vagu. Ülejäänud nelja vagu istutasime oma pere jõududega neli päeva.
Istutamisesse panustasid: Alvar, Andrea, Artur, Evely, Frank, Grete, Hanna, Jaan, Jako, Kaimo, Kaja, Katariina, Kaubo, Mai, Maret, Margo, Margus, Mari, Maria, Matthias, Nastja, Piia, Raivo, Romek, Sille, Sirje, Tea, Tiina ja Urve.
Talgutel kujunes välja süsteem, kus valmis aukudesse pandi natuke kanakaka graanuleid. Selle peale pandi peotäis mulda. Taimed jagati käru pealt laiali aukude kõrvale.
Taimede mullapall puhastati pealt ja mullapalli tõmmati natuke lahti. Istutamisel jälgiti, et juurte vahele ei jääks õhutaskuid.
Peale taimede istutamist panime taimede ümber multšiks saepuru. Tähtis on esimestel aastatel taimed umbrohust puhtana hoida, et taimed saaksid hästi areneda.
Protsessist valmis ka video, millele saate pilgu peale visata siin:
Haskap OÜ söödava kuslapuu istanduse rajamist toetas PRIA Põllumajandusliku tegevusega alustava noore ettevõtja toetus. Meetme kaasabil soetati kuslapuu istikud, niisutussüsteem, peenrakate, veemahuti, linnuvõrgud, sügavkülmkirstud, marjakastid ning rajati loomakaitseaed.